U zadnjih nekoliko godina mogli smo primjetit kako se potraga za stranim radnicima sve više povećava te sve više poslodavaca traži državljane trećih zemalja za različite pozicije.
Ali kako zapravo zaposliti stranog radnika u Hrvatskoj? Koji je proces, koji dokumenti su potrebni kod prijave stranih radnika te sve ostalo što je potrebno znati možete saznati u ovom članku.
Proces zapošljavanja stranog radnika
1. Organizacija
Prvi korak u zapošljavanju stranog radnika je priprema i organizacija. Identificirajte potrebe vaše tvrtke te odlučite za koje pozicije su vam potrebni radnici. Razmislite o poziciji, kvalifikacijama i iskustvu koje tražite. Ovo je važno jer će vam pomoći da odredite koji tip dokumenata ili dozvole je potreban. Ako tražite radnike izvan Europske unije, proces će biti složeniji zbog dodatnih regulacija.
2. Pronalazak pravog kandidata
Nakon što ste definirali što vam je potrebno, sljedeći korak je pronalaženje kandidata. Možete koristiti usluge agencija za zapošljavanje stranih radnika koje se specijaliziraju za međunarodne kadrove, oglašavati na međunarodnim platformama za zapošljavanje ili koristiti profesionalne mreže. Uvijek se preporučuje provesti temeljitu provjeru kvalifikacija i iskustava kandidata.
Ukoliko se odlučite koristiti usluge agencije, stojimo vam na raspolaganju. Javite nam se već danas.
3. Proces dokumentacije
Da bi strani radnik mogao raditi u Hrvatskoj, potrebno je obaviti nekoliko administrativnih koraka:
- Radna dozvola i boravišna dozvola: Za rad u Hrvatskoj, strani državljani (osim onih iz EU-a) trebaju radnu dozvolu. Tvrtka ili agencija mora podnijeti zahtjev za radnu dozvolu nadležnom uredu za zapošljavanje (Burza rada).
- Zahtjev za vizu: Ako radnik dolazi iz zemlje koja nije članica EU, trebat će i vizu za ulazak u Hrvatsku. Viza se obično izdaje na temelju odobrene radne dozvole.
- Potrebna dokumentacija: Za dobivanje radne i boravišne dozvole bit će potrebni razni dokumenti, uključujući kopije putovnice, potvrdu o zaposlenju, dokaz o kvalifikacijama i eventualno druge specifične dokumente. Provjerite najnovije zahtjeve na službenoj stranici Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Prikupljanje određenih dozvola te odobrenje može trajati između 4-8 tjedana, ovisno o trajanju procesa određenih gradova.
4. Dolazak radnika
Nakon što su određeni dokumenti gotovi, organizacija putovanja u Hrvatsku može početi. Troškove putovanja snose radnici ili agencija za zapošljavanje, ukoliko radnici ne dolaze s Filipina. U tom slučaju poslodavci snose troškove putovanja.
Preporučuje se da radnik putuje što je prije moguće nakon dobivanja svih potrebnih dozvola kako bi izbjegao kašnjenje u početku posla.
Imajte na umu da od početka procesa pa do dolaska radnika može proći 2-6 mjeseci.
5. Smještaj
Jedan od ključnih aspekata za uspješnu integraciju stranog radnika je adekvatan smještaj. Poslodavci mogu pomoći u pronalaženju smještaja ili preporučiti lokalne agencije za nekretnine. Troškove te organizaciju smještaja bi trebao snositi poslodavac ili agencije za zapošljavanje. Pružanje privremenog smještaja na početku može olakšati prilagodbu radniku i pomoći mu da se bolje upusti u novu sredinu.
6. Prilagodba
Nakon dolaska, važno je osigurati da se strani radnik uspješno uklopi u radnu sredinu i zajednicu. Ovo može uključivati organiziranje orijentacijskog programa, učenje jezika, pomoć u razumijevanju lokalne kulture i zakona, te pružanje podrške u vezi s administrativnim obvezama.
- Upoznajte radnika s radnim okruženjem: Organizirajte sastanke s ključnim članovima tima i predstavite radniku pravila i procedure tvrtke.
- Pomoć u prilagodbi: Razmislite o pružanju informacija o lokalnim uslugama, zdravstvenoj zaštiti, prijevozu i drugim bitnim pitanjima koja mogu pomoći radniku da se lakše uklopi.
7. Podrška stranim radnicima
Zapošljavanje stranog radnika nije kraj procesa. Važno je pružiti kontinuiranu podršku kako bi radnik bio zadovoljan i produktivan. Redovito provodite razgovore s radnikom kako biste razumjeli njegove potrebe i izazove te pravovremeno rješavali sve probleme koji se mogu pojaviti.
8. Kulturne raznolikosti
Zapošljavanje stranog radnika u Hrvatskoj donosi brojne prednosti, ali i izazove koji proizlaze iz kulturnih razlika. Razumijevanje tih razlika može poboljšati komunikaciju, suradnju i radnu atmosferu.
Upoznajte se s kulturom i običajima kako bi poboljšali radnu atmosferu te produktivnost i razumjevanje radnika i poslodavaca. Pristupite svakom pojedincu s otvorenim umom i fleksibilnošću.
9. Na kojim poslovima možete zaposliti strance?
Državljanin treće zemlje može raditi u Hrvatskoj samo na poslovima za koje ima odobrenje za boravak i rad ili potvrdu o prijavi rada. Također, smije raditi samo kod poslodavca s kojim je sklopio radni odnos.
Kako zaposliti strane radnike u Hrvatskoj?
Zapošljavanje stranog radnika u Hrvatskoj može biti složen proces, ali uz pravilnu pripremu i pažljivo vođenje, može donijeti značajne koristi vašem poslovanju. Od planiranja i administrativnih koraka do organiziranja smještaja i prilagodbe, svaki dio procesa igra ključnu ulogu u osiguravanju uspješnog angažiranja stranih kadrova. Ukoliko su vam potrebne dodatne informacije ili se odlučite na usluge agencija, tu smo!